Szukaj na tym blogu

Obserwatorzy - bądź na bieżąco :)

1.26.2019

Zimowy tag książkowy

Za oknem radośnie sypie śnieżek, obok mnie wielki kubek z kakao, a na obolałych po nartach nóżkach - piękny, puchaty koc... I jak tu zimy nie lubić? ;)


ilustracja wykonana w Canva

Oryginalny tytuł: Winter Themed Book Tag
Autorka: Marissa z Marissa Writes
Język oryginału: angielski


♥1. FALLING SNOW: The colors of winter are muted. Choose a book that has whites, light blues, and grays on the cover.
SPADAJĄCY ŚNIEG: Kolory zimy są wyciszone. Wybierz książkę, która ma białe, jasnoniebieskie i szare odcienie na okładce.

Chyba jeszcze nie miałam okazji opowiedzieć Wam o "Szlakiem wieloryba" Francisco Coloane'a. A szkoda, bo to naprawdę wyjątkowa lektura! Poniżej możecie zobaczyć ją w wydaniu Noir Sur Blanc - znanego z bardzo klimatycznych / poetyckich / refleksyjnych / wpół-naturalistycznych tytułów. "Szlakiem wieloryba" idealnie się w to wpisuje! 

To naprawdę dobra powieść historyczna o życiu na małych wysepkach i statkach wielorybniczych. O ludzkiej naturze, woli przetrwania, miłości i okrucieństwie... - o odwiecznym poszukiwaniu znaczenia życia. Łatwo odgadnąć, że plączą się w niej losy całej plejady interesujących postaci :).

Jeśli tylko tę książkę gdzieś znajdziecie - gorąco polecam! Ostrzegam jedynie, że na początku może wydawać się nieco dziwna. Jest w niej mnóstwo rozbudowanych opisów natury, lokalnych widoków i tradycji - które swoją szczegółowością po prostu przerywają tok akcji. Jakimś cudem, jest w tym jednak coś czarującego, dziwnie autentycznego... 
Fragment dość minimalistycznej okładki "Szlakiem wieloryba" wydawnictwa Noir sur Blanc. Chłodna kolorystyka ilustracji idealnie oddaje wpół-marynistyczny klimat opowieści. Całość projektu mogłaby jednak być bardziej dopracowana.
♥2. CRACKLING FIRES: Colder weather makes for the perfect time to sit by a crackling fire in the fireplace. What book is the best to curl up next to a warm fire with?
TRZASKAJĄCY OGIEŃ: Chłodniejsza pogoda to idealny czas, żeby usiąść przy trzaskającym od ognia kominku. Z którą książką najlepiej zawinąć się w kulkę przy ciepłym ogniu?

Jak dla mnie, idealna lektura na wieczór przy kominku musi być lekka, wciągająca i wręcz trzaskająca od poczucia humoru! Taka jak "Shortcuts to Poland" Laury Klos - Sokol. 

Jeśli znacie angielski i chcecie poczytać, jak Polskę i Polaków może odbierać dobrze nastawiony obcokrajowiec - jak najbardziej polecam :). Oczywiście, takie książki z natury upraszczają sporo kwestii. Jak dla mnie, w tym przypadku jednak mocno zrekompensowało to pozytywne, otwarte podejście Autorki i jej spostrzegawczość w połączeniu z dowcipnym ujęciem rzeczywistości :).

♥3. ICE STORM: Winter storms can be brutal. What book do you love that takes the characters through a brutal season?
GRADOBICIE: Zimowe burze bywają brutalne. Którą książkę uwielbiasz, której bohaterowie przechodzą ciężki czas?

Całkiem niedawno przeczytałam po raz pierwszy książkę z autystycznym narratorem. Cieszę się, że wyszłam tutaj odrobinkę z mojej czytelniczej strefy komfortu. "The Eagle Tree" Neda Hayesa było po prostu piękne!

To ciepła i wciągająca historia Marcha Wonga, autystycznego nastolatka zafascynowanego wspinaczką na - i samymi drzewami. Opowiada o tym, jak widzi on świat, jak stara się go zrozumieć, znaleźć swoje własne miejsce, tempo, jak siebie wyrażać... Dalej, mówi o jego otoczeniu - zwłaszcza o członkach jego najbliższej rodziny - o ich zmaganiach, o tym, jak starają się nawiązać z nim kontakt i pomimo frustracji - dbają o niego na setki przeróżnych sposobów...

Niby YA, a "oswajające" społecznie ważny temat i pełne świetnie wykreowanych, wiarygodnych postaci. Autor naprawdę poświęcił im i ich relacjom mnóstwo uwagi - i to zrobiło ogromną różnicę! Do tego jeszcze ten jego styl - wyjątkowo żywy, obrazowy, poetycki - a lekki, naturalny i płynny, plus dobrze zakreślona fabuła.

♥4. WINTER WISHES: Spending more time indoors allows for more time to dream and wish. What character is living a life that you dream about?
ZIMOWE ŻYCZENIA: Spędzanie więcej czasu wewnątrz pozwala na więcej czasu, żeby marzyć. Jaka postać żyje życiem, o którym marzysz?

Chociaż jestem zadowolona z mojego obecnego stylu życia, co jakiś czas nachodzi mnie myśl, jakby to było podróżować nie tylko w czasie urlopu, czy z książką w ręku, a tak - na co dzień. Ot, na przykład po prostu mieszkając w zupełnie obcym, egzotycznym kraju... Dlatego też od razu przyszła mi tu na myśl ostatnio przeczytana książka Aleksandry Świstow - "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" (Burda NG Polska) :).

Jeśli tylko interesują Was Chiny, czy ogólnie podróże - spróbujcie koniecznie :). Ten tytuł jest wręcz niesamowicie klimatyczny. Do tego - pełen dobrze dobranych i opisanych, kolorowych zdjęć. Po prostu śliczne wydanie .

Może Wam też, tak jak mi, spodoba się głos i podejście do życia tej sympatycznej Autorki - z dużą dozą silnej woli, zdrową dawką optymizmu, szczyptą humoru, ciekawości świata i szacunku dla innych.
Fragment okładki "Laowai'a w wielkim mieście" wydawnictwa Burda NG Polska. W sumie - prosty projekt, ale dzięki użytym zdjęciom - taaaki barwny i kuszący! A to tylko zapowiedź całej plejady ilustracji, które można podziwiać na kredowych stronach tej książki.
♥5. HOT COCOA: There is nothing like a hot cup of cocoa during the winter, as adults we often under estimate it. What book do you think should be the next big thing?
CIEPŁE KAKAO: Nie ma to jak gorący kubek kakao zimą, jako dorośli często go nie doceniamy. Jaka książka powinna według Ciebie jako następna zdobyć wielką popularność? 

"Moje wielkie ruskie wesele" Anny Mandes - Tarasov! To "typowo kobieca" książka romantyczna w najlepszym wydaniu - cudnie leciutka, pełna naturalnego humoru, troszkę nieprzewidywalna i zdecydowanie wciągająca. Do tego jeszcze z pozytywnym przesłaniem! 

W skrócie, o sympatycznej polskiej dziewczynie i równie sympatycznym chłopaku z Rosji, którzy spotykają się na studiach w Paryżu i  zakochują na zabój ;). Całość prawdopodobnie oparta po części na osobistych doświadczeniach Autorki? Hmm... W każdym razie, jej spostrzeżenia są tu strzałem w dziesiątkę :).

♥6. LIP BALM & LOTIONS: Soothing dry skin is part of the winter for many. What book is full of soothing & comforting words?
POMADKI DO UST I BALSAMY: Kojenie suchej skóry to dla wielu część zimy. Która książka jest pełna kojących i pocieszających słów?

Z ostatnio przeczytanych - cieplutka, przesłodka, wręcz bajkowa powieść Fannie Flagg pt. "Boże Narodzenie w Lost River". Na poprawę humoru - szczęśliwe zakończenie gwarantowane :).

♥7. PEPPERMINT MOCHA: What is your go to winter food or drink for those reading marathons of winter?
MIĘTOWA MOKKA: Jakie jest Twoje ulubione zimowe jedzenie czy napój na te czytelnicze maratony zimy?

Mimo dużej ilości zachomikowanych rodzajów herbat - klasyczna Lipton z cytryną i miodem. Zdecydowanie w ogromnym, zimowym kubku :).


Jaka książka najbardziej kojarzy Wam się z zimą? :)

11 komentarzy:

 1. "Boże Narodzenie w Lost River: go powieść, która mnie do siebie przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uwielbiam herbatę Lipton☺

  OdpowiedzUsuń
 3. Otóż to, jak tu zimy nie lubić? Obok mnie, co prawda, nie ma kakao, ale zamiast tego pomarańczowa herbata ;)
  Czuję się zachęcona do "Szlakiem wieloryba", wydaje mi się, że może trafić w mój gust. (No i piękna okładka!!) "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" Mam się w tym momencie bardzo dziwnie, bo właśnie mam przed sobą zeszyt ćwiczeń z mandaryńskiego i jest w nim słowo "lǎowài";) Ten tytuł koniecznie zapisałam i będę czytać na pewno! Pozdrawiam serdecznie:) Bardzo przyjemny tag!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam, że się takiego trudnego języka uczysz :).

   Jak znajdziesz kiedyś jakieś ciekawe książki o Chinach, to też chętnie o nich usłyszę :).

   Usuń
 4. Bardzo fajny tag i ciekawe odpowiedzi :) Ja nad swoimi musiałabym się mocno zastanowić, bo obecnie czytam przede wszystkim tak zwane książki użytkowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie że uczysz się tak trudnego języka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam, że to odpowiedź na komentarz Pandy Fińsko-Chińskiej ;D. Ja się za aż tak trudny język nie zabieram.

   Usuń
 6. Książkę "Boże Narodzenie w Lost River" mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz, akceptujesz, że jeśli spełni moje zasady, pojawi się tam, gdzie go zostawiłeś/aś. Posty czasami aktualizuję. Zawsze możecie go usunąć. Jeśli chcecie go usunąć, a jeszcze jest u mnie w moderacji - napiszcie najlepiej w następnym komentarzu i oba usunę.

Goodreads - ostatnio przeczytane

The Simple Wild
Can't Wait to Get to Heaven
The Accidentals
Suddenly Royal
The Library of Lost and Found
Zakochani w świecie. Malezja
Czytelniczka znakomita
Listen to Your Heart
Better off Friends
Atlas szczęścia
Love & Luck
Drzewo życzeń
Za rękę z Koreańczykiem
Rekin z parku Yoyogi
Love & Gelato
Love Factually: 10 Proven Steps from I Wish to I Do
The Oracle Year
American Panda
Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin
Boże Narodzenie w Lost River


Strona po stronie's favorite books »

Archiwum

Popularne posty